صفحه اصلی > درباره ما > امور و مناطق تابعه > امور آبفا > شهرستان و امور آبفا تالش 

شهرستان و امور آبفا تالش

آدرس امور آب و فاضلاب تالش: خیابان پاسداران

تلفن: 4226306 - 0182

کد پستی: 58984-43716


اين شهرستان شامل 3 شهرمي باشد و مركز آن شهر هشتپر و ساير شهرهاي آن عبارت از اسالم (ناورود) و ليسار است.
شهرستان تالش به مساحت 6/2215 كيلومترمربع در 110 كيلومتري شمال غرب رشت و در طول 54/48 و عرض 48/37 جغرافيايي واقع شده است.
جمعيت شهرستان تالش 168874 نفر است كه 39665 نفر يعني5/23 درصد از جمعيت اين شهرستان را شهرنشينان و 129209 نفر يعني 5/76 درصد از آنرا روستائيان تشكيل ميدهند.
شهرستان تالش در ساحل درياي خزر در انتهاي غربي استان گيلان واقع گرديده است. از نظر مساحت، وسيعترين شهرستان استان گيلان است. نام آن، «تول-ش (تولش)» بوده است كه «تول» به معني گِل و «ش» پسوند مكان مي باشد و تولش به معناي گِل خيز است. اين كلمه در طي زمان به تالش تبديل گرديده است. مركز شهرستان تالش در گذشته، شهر شفارود و سپس كرگانرود بوده است اما در طي جنگ دوم جهاني، متفقين به منظور رساندن قواي كمكي و تجهيزات نظامي به شوروي، با كمك دولت، جاده اي از طريق انزلي ـ تالش ـ آستارا ايجاد نمودند و در نتيجه شهر كرگانرود از اين جاده به دور مانده و منزوي گرديد. مردم شهر به كنار جاده جديد كوچ نموده و شهري را بنا نمودند و چون در مكان احداث شهر، كاخي با هشت در بزرگ در طرفين وجود داشت و به زبان تالشي، (در) را (بر) مي گويند شهر جديد را هشتبر نام نهادند كه به مرور زمان به «هشتپر» تغيير نام پيدا كرد . كم كم اين نام هم عوض شده و آن را تالش ناميدند .
در شهرستان تالش در كنار جنگلهاي انبوه ، كارخانه مهم چوب بري اسالم قرار دارد كه محصولات آن، به صورت تراورس، الوار و تخته، آماده و عرضه مي گردد و از سرشاخه هاي درختان افتاده در جنگل به صورت هيزم و بمنظور تهيه ذغال استفاده مي شود.

مهمترين اثر تاريخي تالش : كاخ اتا قسرا معروف به كاخ سردار امجد .

 شناسنامه صفحه
عنوان صفحه : شهرستان و امور آبفا تالش
مرجع اطلاعات : مرجع اطلاعات تنظیم نشده است
توسط :
آخرین به روزرسانی : 1397/03/05